img_slider.jpg

Falowniki podział

Falownik (inwerter) to urządzenie, które zamienia energię z modułów fotowoltaicznych, która jest w postaci prądu stałego na prąd przemienny o parametrach identycznych jak energia w sieci elektrycznej niskiego napięcia (230/400V 50 Hz). Dzięki falownikowi energia elektryczna produkowana przez instalację fotowoltaiczną jest tożsama z tą znajdującą się w gniazdkach elektrycznych, przez co energią tą mogą być zasilane wszystkie urządzenia znajdujące się dotychczas w budynku. Oprócz samej zamiany prądu stałego na przemienny falownik pełni także funkcje kontrolne oraz prowadzi statystyki produkcji energii.

Podział falowników

Zasadniczo inwertery możemy podzielić na trzy sposoby.

Podział falowników ze względu na topologię

falowniki transformatorowe i beztransformatorowe

Podział falowników ze względu na izolację (fot. materiały prasowe SMA Solar Technology AG)

Falowniki beztransformatorowe zdominowały obecnie rynek instalacji fotowoltaicznych. Na tle konstrukcji transformatorowych są lżejsze oraz mają lepszą sprawność w szerokim zakresie obciążenia. Z kolei falowniki transformatorowe jak sama nazwa wskazuje posiadają transformator, ta cecha jest niezbędna przy instalacji pewnych typów modułów PV.  

W zależności od tego, czy instalacja fotowoltaiczna będzie podłączona do sieci, czy nie, na mamy do czynienia z dwoma typami falowników:

 

falownik sieciowy i wyspowy

Podział inwerterów ze względu na typ instalacji (fot. materiały prasowe SMA Solar Technology AG)

1) wyspowym – nie synchronizuje się z siecią, przez co nie może do niej oddawać energii, zazwyczaj ma możliwość ładowania akumulatorów w przypadku nadwyżek energii słonecznej oraz pracy w trybie przetwornicy DC/AC dotracając energię zgromadzoną w akumulatorach do lokalnej sieci.

2) sieciowym – synchronizuje się z siecią, przez co może oddawać energię do sieci publicznej, niema za to możliwości ładowania akumulatorów czy pracy w trycie przetwornicy DC/AC dotracając energię zgromadzoną w akumulatorach do lokalnej sieci.

 

Podział inwerterów ze względu na wielkość

Z uwagi na wielkość falowników, a także sposób konfiguracji podłączonych modułów, można podzielić je na:

Mikro falowniki (mikroinwertery)– współpracujące z jednym modułem fotowoltaicznym,

mikro falownik

Mikrofalownik

 

Falowniki łańcuchowe (inwertery stringowe) – obsługujące w przypadku małej instalacji fotowoltaicznej (1–30 kWp) wszystkie moduły fotowoltaiczne. Moduły przed podłączeniem do falownika łączone są zazwyczaj tylko szeregowo w łańcuchy. Tylko w przypadku falowników większych mocy lub modułów o niskim natężeniu prądu niektóre łańcuchy mogą być podłączone między sobą równolegle.

falownik stringowyFalownik stringowy

 

Falowniki (inwertery) centralne – Falowniki bardzo dużej mocy (setek kilowatów a nawet megawatów) przeznaczone do pracy na farmach fotowoltaicznych dużych mocy. Często jeden falownik centralny może obsługiwać wszystkie moduły na całej farmie fotowoltaicznej zbudowanej często z tysięcy modułów. W przypadku zastosowania falownika centralnego moduły łączone są szeregowo w celu osiągnięcia odpowiedniego napięcia a następnie utworzone łańcuchy łączone są równolegle i zbiorcze przewody łączone są do falownika.

 falownik centralnyFalownik Centralny