img_slider.jpg

Monitoring pracy falowników

Współczesne falowniki umożliwiają szeroki zakres monitoringu ich pracy. Oprócz podstawowych informacji o ilości wyprodukowanej energii bardzo często za pomocą przewodowego lub bezprzewodowego połączenia możliwe jest odczytywanie dokładnych parametrów wejściowego prądu stałego (napięcia, natężenia łańcuchów połączonych modułów), wyjściowego prądu przemiennego (napięcia, natężenia, częstotliwości) oraz statusu pracy falownika i pojawiających się błędów. Rozbudowany system monitoringu pozwala zdefiniować alarmy w ramach, których system będzie informował użytkownika przez email czy sms o problemach występujących na instalacji.

Podstawowym standardem komunikacyjnym współczesnych falowników jest RS 485, który umożliwia monitorowanie pracy wielu połączonych szeregowo urządzeń. Bardzo często zwłaszcza falowniki mniejszej mocy posiadają interfejs RS 232 w ramach komunikacji bezprzewodowej coraz bardziej popularny staje się technologia komunikacji Bluetooth czy komunikacja za pomocą Wi-Fi. Bardzo często jednak falowniki nie są w standardzie wyposażane w komunikację bezprzewodową i trzeba ją dokupić, jako opcję. Jeżeli nie jesteśmy przekonani czy moduł komunikacji bezprzewodowej będzie nam potrzebny warto wybrać falownik, w którym taki moduł jest dołączany od zewnątrz gdyż w takim przypadku bez problemu go oddzielnie dokupimy i samodzielnie zainstalujemy.


Falowniki możemy monitorować lokalnie, czyli za pomocą odpowiedniego interfejsu łączony jest komputer, tablet lub urządzenie do wizualizacji danych z falownikiem za pomocą przewodu lub bezprzewodowo. Drugą możliwością jest monitoring zdalny w ramach, którego dane z falownika zbierane są przez odpowiedni rejestrator danych ang. data logger, który połączony jest następnie z routerem umożliwiającym udostępnianie tych danych za pomocą sieci lokalnej lub Internetu. W przypadku monitoringu zdalnego poszczególne etapy komunikacji mogą odbywać się przewodowo lub bezprzewodowo. 

 

Możliwe warianty komunikacji zdalnej falowników
Możliwe warianty komunikacji zdalnej falowników